Newsletter

Zapisz się do naszego Newsletter'a!

40 lat minęło ...... wspomnienia Ewy Cygańskiej z Naszego Ursynowa

40 LAT URSYNOWA

 

Autor: Ewa Cygańska

Radna Klubu Nasz Ursynów

 

Jest rok 1977 na południe od centrum Warszawy do pierwszych bloków oddawanych na Ursynowie wprowadzają się młodzi ludzie z różnych dzielnic: Woli, Pragi, Żoliborza, Włoch, głównie warszawiacy. Dopiero później na Kabaty wprowadzać się będą ludzie z różnych stron Polski. Jesteśmy młodzi i pełni zapału nareszcie doczekaliśmy się własnego M.

 

Rodzą się dzieci pierwsi Usynowianie. Każdy kto w tym czasie podobnie jak ja wprowadził się na Ursynów pamięta jak on wyglądał. Rejon Puszczyka pierwsze zasiedlenia budynków, pokazowe mieszkania do których zjeżdżały tłumy zobaczyć jakie są piękne i jak urządzone.

Sama, kiedy otrzymałam klucze mojego M łzy radości płynęły po policzkach. Mam wreszcie swoje pierwsze samodzielne mieszkanie. Warszawiacy w tym czasie oczekując na mieszkanie mogli wybierać pomiędzy Bródnem, Jelonkami, a Ursynowem.

Choć mieszkałam w tym czasie na Woli nie miałam wątpliwości - mój dom będzie na Ursynowie. To nic, że Ursynów nie miał wtedy praktycznie żadnego zaplecza socjalnego, handlowego, kulturalnego wszyscy kochaliśmy to miejsce.

Mimo błota, przez które musieliśmy brnąć, jedynego autobusu, którym mogliśmy dojeżdżać z pracy do domu, z siatkami zakupów, bo kontenery rozstawione wzdłuż dzisiejszej Aleji KEN przy brakach w zaopatrzeniu, kiedy wracaliśmy z pracy świeciły pustymi półkami. Gromadziliśmy się na sąsiedzkich spotkaniach i sadziliśmy drzewa, porządkowaliśmy Kopę Cwila z niezapomnianym Prezesem Stanisławem Olszewskim.

Przed naszymi domami porządkowaliśmy miejsca, aby nasze dzieci mogły się bawić. Placów zabaw nie było. Na naszym Olkówku z czasem powstała górka po której dzieci w zimie mogły zjeżdżać na sankach. Pierwsza szkoła przy Puszczyka, gdzie edukacja kończyła się na poziomie 3 klasy.

Dzieci z okolicznych bloków musiały dojeżdżać do szkół specjalnie zorganizowaną komunikacją autobusową na Mokotów. Czas leci szybko i nagle naszej dzielnicy stuknie 40stka.

Dla mnie Ursynów to nie tylko moje miejsce na ziemi, ale również ludzie, którzy go tworzyli. W tym czasie na tym jak mówiono wzorcowym osiedlu mieszkało ich niemało: artyści, malarze i rzeźbiarze, aktorzy, ludzie telewizji słowem elita.

 

Z myślą głównie o ludziach związanych w Ursynowem i działających w naszej społeczności w ciągu ostatniego 40lecia poprosiłam Burmistrza Dzielnicy w swojej interpelacji o uroczyste obchody powstania naszej dzielnicy. Będzie więc okazja do wspomnień, a także uhonorowania wybitnych postaci związanych z Ursynowem ze świata kultury, edukacji, sportu, samorządowców i działaczy społecznych.

 

Link do inrtpelacji - kliknij

Link do odpowiedzi - kliknij

 

Link do inrtpelacji - kliknij

Link do odpowiedzi - kliknij

 

 

Powrót do listy

Kontakt


 

Jesteśmy Inicjatywą Mieszkańców. Nie Jesteśmy Partią Polityczną!

 

Nie jesteśmy czerwoni, czarni czy zieloni. Jesteśmy grupą ludzi, którzy mieszkają i żyją na Naszym Ursynowie od lat. Każdy z nas ma swoje poglądy na rzeczywistość. Jednak łączy nas to, że lokalnie najważniejszy jest dla nas Ursynów. Nasz dom. Nasze miasto. 

 

Wśród nas są zarówno autentyczni liderzy ursynowskiej wspólnoty: radni, spółdzielcy, dziennikarze, ludzie kultury i sportu, przedsiębiorcy, społecznicy ale także zwykli ludzie. Młodzi i starsi, bogatsi i biedniejsi, partyjni i bezpartyjni.

 

Jednym słowem chcemy chronić (stąd tarcza w naszym logo) Ursynowian przed upolitycznieniem samorządu, niekompetencją niektórych urzędników czy oddaniem władzy ludziom, którzy nawet nie mieszkają w naszej dzielnicy. Po prostu nasi sąsiedzi Ursynowianie. 

 

Masz ciekawe pomysły na rozwiązania problemów Ursynowa?

 

Masz ciekawe pomysły na realizację projektów, które uatrakcyjnią naszą dzielnicę?

 

Dostrzegasz problem wymagający interwencji?

 

Chciałbyś dołączyć do stowarzyszenia Nasz Ursynów?

 

Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego lub bezpośrednio do nas

 

e-mail: kontakt@NaszUrsynow.org

 

Stowarzyszenie Nasz Ursynów

Al. KEN 48 lok. 48

02-797 Warszawa

NIP: 9512301560

REGON: 142203931

KRS: 0000104660

tel: +48 22 213 90 69

 

Statut Stowarzyszenia Nasz Ursynów (pobierz tutaj)