Newsletter

Zapisz się do naszego Newsletter'a!

Czy istnieje potrzeba stworzenia Ursynowskiego Komitetu Obrony Edukacji?

Paweł Lenarczyk przewodniczący klubu radnych Nasz Ursynów komentuje ostatnią sesję Rady Dzielnicy Ursynów.  Przypominamy, że obecne władze dzielnicy nie zgodziły się na wprowadzenie punktu porządku obrad sesji Rady Dzielnicy tak aby rodzice mogli przedstawić swoje wnioski dotyczące sytuacji w szkołach ich dzieci. Rodzice musieli czekać do późnych godzin nocnych by je przedstawić. Jeżeli władze dzielnicy nie będą prowadziły dialogu z mieszkańcami, tylko będą kneblowały im usta, to powinno rozważyć się założenie Ursynowskiego Komitetu Obrony Edukacji, by wzmocnić głos rodziców. 

Komentarz został zamieszczony w PASSA

„Na wtorkowej sesji Rady Dzielnicy Ursynów, kolejny już raz, mieliśmy do czynienia z ursynowskim, edukacyjnym „Majdanem”. Tym razem do do sali obrad przyszli rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 303 przy ul. Koncertowej, aby prosić władze o przywrócenie w tej placówce nauki języka angielskiego, wykładanego tam dotychczas razem z niemieckim. Na sesji byli obecni również rodzice z innych szkół.

W imieniu 150 rodziców, którzy przyszli na obrady Rady Dzielnicy, poprosiłem radnych o uzupełnienie porządku obrad o informację o ursynowskiej oświacie. Niestety, radni Platformy Obywatelskiej, Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa, Projektu Ursynów oraz przewodnicząca Rady Teresa Jurczyńska-Owczarek głosowali przeciwko i nie dopuścili mieszkańców do głosu na początku obrad. To już zupełnie rozsierdziło przybyłych na sesję rodziców. Głośno zaczęli wyrażać swoje niezadowolenie. W ruch poszły trąbki, gwizdki i okrzyki. Taki obrót sprawy nie spodobał się rządzącym. Przewodniczącemu Klubu PO w radzie Dzielnicy Panu Tomaszowi Sieradzowi „wiecowanie dalece nie odpowiada”. Podobnie rodzicom, którzy oderwali się od swoich codziennych obowiązków, aby spędzić parę godzin w budynku ursynowskiego ratusza. W końcu przewodnicząca Rady postanowiła przerwać obrady na 2 godziny.

Patrzyłem na to, co się dzieje, i nie wierzyłem własnym oczom. Nie wyobrażam sobie, jak można nie wysłuchać rodziców, którzy przychodzą na sesję i chcą rozmawiać o problemach swoich dzieci. Jak to powiedział jeden z rodziców, „jesteśmy jak zwierzęta, walczymy i będziemy walczyli o nasze dzieci”. Podobnej determinacji, jak na ironię, nie można odmówić koalicji, która już nie pierwszy raz lekceważy mieszkańców. Czy trzeba obrażać się na rodziców tylko dlatego, że przychodzą na sesje? Jak można zarzucać „wiecowanie”, jeżeli przez pół roku rodzice nie mogli się doprosić spotkania z burmistrzem?

Rodzice zostali postawieni przed ścianą. Najpierw walczyli o to, aby dzielnica wybudowała filię dla ich szkoły. Burmistrz Wojciech Matyjasiak (IMU) mówił, że na wrzesień br. nie da się jej przygotować. Dzięki presji rodziców, ich pomocy i oczywiście ponaglaniu władz Dzielnicy udało się oddać dodatkowe sale w Gimnazjum nr 92. To właśnie z ust burmistrza Wojciecha Matyjasiaka padły w czerwcu zapewnienia, że jak zostanie poszerzona baza lokalowa szkoły, będzie szansa na przywrócenie dodatkowego języka angielskiego. Filia została uruchomiona, widmo zmianowości do godz. 20.00 zniknęło, ale zaprzestano też rozmów o przywróceniu języka angielskiego w szkole.

Należy pamiętać, że szkoła podstawowa nr 303 przy Koncertowej od lat miała dwa języki nowożytnie (angielski i niemiecki). Można powiedzieć, że tak, jak mamy w naszej dzielnice szkoły o profilu sportowym, muzycznym, szkoły o profilach integracyjnych, tak i ta szkoła, w ciekawy sposób wpisywała się w system różnorodności oferty edukacyjnej. Wszystkie tendencje edukacyjne sprowadzają się do tworzenia, już na poziomie szkół podstawowych, pewnych zalążków „specjalizacji”.

Możemy likwidować szkoły (LO CIX czy Gimnazjum 96), możemy likwidować i specyficzne, ciekawe profile (jak chociażby już zlikwidowany profil ratownictwa medycznego w LO CIX), możemy też nie przywracać drugiego języka w szkole podstawowej nr 303, tylko zadajmy sobie pytanie – jakie to będzie miało konsekwencje społeczne? Burmistrz Robert Kempa wielokrotnie podkreślał, że chce wyrównać standard we wszystkich szkołach. Trudno się więc nie zgodzić z komentarzem jednego z rodziców, który spytał: dlaczego zatem wyrównujemy w dół?

Może tylko przypomnę, że to, co walczą rodzice ze szkoły nr 303, nie jest rzadkością w warszawskiej oświacie. Wiele szkół podstawowych na Mokotowie czy Śródmieściu objętych jest systemem nauczania dwóch języków.

W całej rozciągłości popieram rodziców ze szkoły 303 i uważam, że tak jak całe lata mogła być to nieformalna szkoła „dwujęzykowa”, tak należy ten stan rzeczy utrzymać. Mam również nadzieję, że z czasem dwa języki pojawia się też w innych szkołach podstawowych.”

 

Powrót do listy

Kontakt


 

Jesteśmy Inicjatywą Mieszkańców. Nie Jesteśmy Partią Polityczną!

 

Nie jesteśmy czerwoni, czarni czy zieloni. Jesteśmy grupą ludzi, którzy mieszkają i żyją na Naszym Ursynowie od lat. Każdy z nas ma swoje poglądy na rzeczywistość. Jednak łączy nas to, że lokalnie najważniejszy jest dla nas Ursynów. Nasz dom. Nasze miasto. 

 

Wśród nas są zarówno autentyczni liderzy ursynowskiej wspólnoty: radni, spółdzielcy, dziennikarze, ludzie kultury i sportu, przedsiębiorcy, społecznicy ale także zwykli ludzie. Młodzi i starsi, bogatsi i biedniejsi, partyjni i bezpartyjni.

 

Jednym słowem chcemy chronić (stąd tarcza w naszym logo) Ursynowian przed upolitycznieniem samorządu, niekompetencją niektórych urzędników czy oddaniem władzy ludziom, którzy nawet nie mieszkają w naszej dzielnicy. Po prostu nasi sąsiedzi Ursynowianie. 

 

Masz ciekawe pomysły na rozwiązania problemów Ursynowa?

 

Masz ciekawe pomysły na realizację projektów, które uatrakcyjnią naszą dzielnicę?

 

Dostrzegasz problem wymagający interwencji?

 

Chciałbyś dołączyć do stowarzyszenia Nasz Ursynów?

 

Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego lub bezpośrednio do nas

 

e-mail: kontakt@NaszUrsynow.org

 

Stowarzyszenie Nasz Ursynów

Al. KEN 48 lok. 48

02-797 Warszawa

NIP: 9512301560

REGON: 142203931

KRS: 0000104660

tel: +48 22 213 90 69

 

Statut Stowarzyszenia Nasz Ursynów (pobierz tutaj)