Newsletter

Zapisz się do naszego Newsletter'a!

Nasz Ursynów przeciwko likwidacji transmisji on-line

Poniżej znajduje się treść informacji, która w dniu dzisiejszym została wysłana do Roberta Kempy Burmistrza Dzielnicy Ursynów: 

z wielkim zaskoczeniem i rozczarowaniem przyjęliśmy umieszczenie na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ursynów ankiety dotyczącej, tego czy kontynuować transmisje on-line sesji Rady Dzielnicy. Zamieszczenie jej oznacza, że Zarząd Dzielnicy poważnie rozważa likwidację tego ważnego dla lokalnej demokracji narzędzia.

Transmisje on-line z sesji Rady Dzielnicy Ursynów zostały wprowadzone z inicjatywy radnych „Nasz Ursynów” na początku kadencji 2010-2014 przez Zarząd Burmistrza Piotra Guziała. Ich celem było przybliżenie mieszkańcom pracy radnych Ursynowa oraz wprowadzenie pełnej transparentności obrad Rady. Przez cztery lata poprzedniej kadencji i pierwszy rok obecnej,  mieszkańcy mogli korzystać z ułatwionego dostępu do sesji Rady Dzielnicy poprzez internet. Według naszej wiedzy wielu mieszkańców ma pozytywną opinię w tej kwestii.

Likwidacja transmisji obrad sesji on-line będzie krokiem wstecz, zwłaszcza w dobie XXI wieku i wszechobecnej cyfryzacji. Oficjalnym powodem likwidacji mają być sprawy finansowe. 30 000 zł (szacunkowy koszt transmisji) to zaledwie około 0,01 % całego załącznika budżetowego dzielnicy Ursynów. Zwracamy uwagę, iż wśród wydatków prowadzonych przez Pana Zarząd jest wiele takich, które można uznać za wątpliwe, np. we wrześniu połowę tej kwoty, czyli 15 550 zł wydano  na „przygotowanie potraw na poczęstunek radnych Dzielnicy Ursynów”, a drugą połowę na wsparcie za 12 000 zł czynności związanych z realizacją zadań zarządu i burmistrza dzielnicy (zatrudniono współpracownika posła Marcina Kierwińskiego z Platformy Obywatelskiej). W świetle takich wydatków próba szukania oszczędności na transmisji z sesji w Internecie  brzmi groteskowo.

Chcemy przypomnieć, że transmisje z sesji rad jednostek samorządu terytorialnego stały się  standardem w naszym kraju, także w Warszawie. Próba ich likwidacji to ograniczanie transparentności działań organów władzy lokalnej i odejście od dobrej praktyki. Samo przeprowadzenie ankiety w tej sprawie niekorzystnie świadczy o Zarządzie, który ma wątpliwości co do tego, czy zasadne jest, by mieszkańcy mogli na żywo oglądać w internecie to, co dzieje się na sesjach Rady Dzielnicy. Zdaniem „Naszego Ursynowa” takich spraw nie przelicza się na pieniądze, a jeżeli Zarząd szuka oszczędności, to transmisja obrad może zostać wykonana dużo taniej. Koszt rozwiązania zależy od przyjętego modelu, w jaki sposób transmisja jest realizowana, poprzez operatora, czy za pomocą stałej kamery, bez zewnętrznej usługi operatorskiej.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że treść zachęcająca mieszkańców do wypełnienia ankiety została przygotowana w sposób tendencyjny (poprzez uwypuklenie kosztów) i sugerujący odpowiedź przeciwko transmisjom. Co więcej, ankieta jest przygotowana w sposób urągający jakimkolwiek standardom: brak jest terminu jej zakończenia (czy zamierza Pan ją zakończyć wówczas, gdy wyniki będą zgodne z oczekiwaniami?) oraz istnieje możliwość wielokrotnego oddawania głosów z jednego komputera. To podważa jakąkolwiek wiarygodność tego badania.

Żądamy, bez względu na wynik przeprowadzanej tzw. „ankiety”, kontynuowania transmisji on-line z sesji Rady Dzielnicy Ursynów, bo każde rozwiązanie zwiększające transparentność działań władzy polepsza jakość lokalnej demokracji.

 Klub radnych „Nasz Ursynów” przedłoży w najbliższych dniach uchwałę stanowiącą poprawkę do Statutu Dzielnicy Ursynów, której celem będzie wprowadzenie obowiązku realizacji transmisji on-line Rady Dzielnicy Ursynów w internecie. Liczymy na Pana poparcie w tej sprawie.

Warszawa, dnia 14 grudnia 2015 r.

 

Klub Radnych „Nasz Ursynów”

Stowarzyszenie „Nasz Ursynów”

 

(-) Paweł Lenarczyk – Przewodniczący

 

(-) Piotr Machaj – Prezes

(-) Piotr Guział – Wiceprezes

(-) Piotr Skubiszewski – Wiceprezes

 

 

Do wiadomości:

- Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m.st. Warszawy 

Powrót do listy

Kontakt


 

Jesteśmy Inicjatywą Mieszkańców. Nie Jesteśmy Partią Polityczną!

 

Nie jesteśmy czerwoni, czarni czy zieloni. Jesteśmy grupą ludzi, którzy mieszkają i żyją na Naszym Ursynowie od lat. Każdy z nas ma swoje poglądy na rzeczywistość. Jednak łączy nas to, że lokalnie najważniejszy jest dla nas Ursynów. Nasz dom. Nasze miasto. 

 

Wśród nas są zarówno autentyczni liderzy ursynowskiej wspólnoty: radni, spółdzielcy, dziennikarze, ludzie kultury i sportu, przedsiębiorcy, społecznicy ale także zwykli ludzie. Młodzi i starsi, bogatsi i biedniejsi, partyjni i bezpartyjni.

 

Jednym słowem chcemy chronić (stąd tarcza w naszym logo) Ursynowian przed upolitycznieniem samorządu, niekompetencją niektórych urzędników czy oddaniem władzy ludziom, którzy nawet nie mieszkają w naszej dzielnicy. Po prostu nasi sąsiedzi Ursynowianie. 

 

Masz ciekawe pomysły na rozwiązania problemów Ursynowa?

 

Masz ciekawe pomysły na realizację projektów, które uatrakcyjnią naszą dzielnicę?

 

Dostrzegasz problem wymagający interwencji?

 

Chciałbyś dołączyć do stowarzyszenia Nasz Ursynów?

 

Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego lub bezpośrednio do nas

 

e-mail: kontakt@NaszUrsynow.org

 

Stowarzyszenie Nasz Ursynów

Al. KEN 48 lok. 48

02-797 Warszawa

NIP: 9512301560

REGON: 142203931

KRS: 0000104660

tel: +48 22 213 90 69

 

Statut Stowarzyszenia Nasz Ursynów (pobierz tutaj)