Newsletter

Zapisz się do naszego Newsletter'a!

Opinia stowarzyszenia Obywatelskiego Komitetu Obrony Terenów Zielonych pomiędzy ul. Polaka a Al. KEN oraz stowarzyszenia Nasz Ursynów

Samorządowe Kolegium Odwoławcze zakwestionowało decyzję Zarządu Dzielnicy Ursynów określającą warunki zabudowy dla tymczasowej lokalizacji dla „Bazarku na Dołku” przy ulicy Polaka. Nie wiadomo, gdzie „Bazarek na Dołku” będzie funkcjonował w czasie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Decyzja dzielnicy Ursynów zawierała rażące błędy. 

Decyzja SKO świadczy o tym, że strony postępowania, które odwołały się od decyzji Zarządu Dzielnicy Ursynów w imieniu mieszkańców bloków przy ulicy Polaka, miały rację. Potwierdziły się bowiem zarzuty, iż projektowane targowisko na warunkach określonych przez Zarząd Dzielnicy Ursynów nie pasuje do okolicy i nie może być w takiej formie wybudowane, ponieważ naruszono liczne przepisy prawne.

Zarząd Dzielnicy Ursynów popełnił rażące błędy przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy dla tymczasowego targowiska. Niepokojące jest, iż Zarząd Dzielnicy Ursynów wydał tak niekorzystną dla mieszkańców okolicy decyzję oraz to, iż w dalszym ciągu nie ma informacji, gdzie będzie w przyszłości funkcjonował tymczasowy „Bazarek na Dołku”. W tej sprawie ani Zarząd Dzielnicy Ursynów, ani kupcy nie prowadzą żadnej polityki informacyjnej, mimo iż jest to ważna kwestia społeczna.

Jako strony, które odwołały się od decyzji o warunkach zabudowy, popieramy istnienie bazarku, co wielokrotnie artykułowaliśmy: były to m.in. wnioski do projektowanego planu zagospodarowania przestrzennego, wskazywanie innych tymczasowych lokalizacji, np. u zbiegu ulic Gandhi i Pileckiego w okolicy Areny Ursynów, czy inicjatywa wybudowania miejskiego targowiska. Próbowaliśmy także podjąć dialog z Zarządem Dzielnicy Ursynów oraz z przedstawicielami kupców, jednak nie spotkało się to z ich zainteresowaniem, a  wręcz odmówiono nam spotkania w tej sprawie. Mamy nieodparte wrażenie, że jedynym podmiotem, z którym Zarząd Dzielnicy Ursynów prowadzi rozmowy jest Stowarzyszenie Kupców Inwestorów Giełdy „Na Dołku”, którego prezesem jest radny z Platformy Obywatelskiej (partia współtworząca koalicję rządzącą dzielnicą Ursynów).

Podtrzymujemy swoje stanowisko, iż lokalizacja przy ulicy Polaka nie powinna być brana pod uwagę jako miejsce dla targowiska. Zarząd Dzielnicy Ursynów i środowisko kupców od 2014 r. jest świadome, że ta lokalizacja jest bardzo kontrowersyjna, mimo to, nie zostały podjęte żadne działania, mające na celu pozytywne rozwiązanie tego problemu, a przede wszystkim brak jest jakiegokolwiek dialogu. Działania Zarządu Dzielnicy Ursynów nie odpowiadają interesowi publicznemu, a jedynie interesowi gospodarczemu środowiska kupców i radnego z PO. Stronniczość Zarządu Dzielnicy Ursynów spowodowała, iż mieszkańcy zmuszeni zostali do podjęcia działań prawnych, które zresztą będą kontynuowane, jeżeli ich potrzeby nie będą respektowane.

Lokalizacja targowiska przy ulicy Polaka w naszej opinii całkowicie przeczy zasadzie zrównoważonego rozwoju, wpłynie negatywnie na jakość życia mieszkańców ulicy Polaka, na ład przestrzenny w centrum dzielnicy, będzie również niekorzystna dla klientów bazarku choćby ze względu na sąsiedztwo budowany POW, nie wspominając już o braku dostatecznych rozwiązań komunikacyjnych czy wystarczającej liczbie miejsc parkingowych. W zakresie architektonicznym SKO w pełni potwierdziło nasze obawy.

 

Warszawa, dnia 09 listopada 2016 r.

Obywatelski Komitet Obrony Terenów Zielonych pomiędzy ul. Polaka a Al. KEN

Stowarzyszenie Nasz Ursynów 

 

Iwona Wesołowska

Danuta Turkiewicz

Piotr Skubiszewski

Powrót do listy

Kontakt


 

Jesteśmy Inicjatywą Mieszkańców. Nie Jesteśmy Partią Polityczną!

 

Nie jesteśmy czerwoni, czarni czy zieloni. Jesteśmy grupą ludzi, którzy mieszkają i żyją na Naszym Ursynowie od lat. Każdy z nas ma swoje poglądy na rzeczywistość. Jednak łączy nas to, że lokalnie najważniejszy jest dla nas Ursynów. Nasz dom. Nasze miasto. 

 

Wśród nas są zarówno autentyczni liderzy ursynowskiej wspólnoty: radni, spółdzielcy, dziennikarze, ludzie kultury i sportu, przedsiębiorcy, społecznicy ale także zwykli ludzie. Młodzi i starsi, bogatsi i biedniejsi, partyjni i bezpartyjni.

 

Jednym słowem chcemy chronić (stąd tarcza w naszym logo) Ursynowian przed upolitycznieniem samorządu, niekompetencją niektórych urzędników czy oddaniem władzy ludziom, którzy nawet nie mieszkają w naszej dzielnicy. Po prostu nasi sąsiedzi Ursynowianie. 

 

Masz ciekawe pomysły na rozwiązania problemów Ursynowa?

 

Masz ciekawe pomysły na realizację projektów, które uatrakcyjnią naszą dzielnicę?

 

Dostrzegasz problem wymagający interwencji?

 

Chciałbyś dołączyć do stowarzyszenia Nasz Ursynów?

 

Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego lub bezpośrednio do nas

 

e-mail: kontakt@NaszUrsynow.org

 

Stowarzyszenie Nasz Ursynów

Al. KEN 48 lok. 48

02-797 Warszawa

NIP: 9512301560

REGON: 142203931

KRS: 0000104660

tel: +48 22 213 90 69

 

Statut Stowarzyszenia Nasz Ursynów (pobierz tutaj)