Newsletter

Zapisz się do naszego Newsletter'a!

WALKA O WŁADZĘ NA URSYNOWIE - 3 SESJE JEDNEGO DNIA

WALKA O WŁADZĘ NA URSYNOWIE - 3 SESJE JEDNEGO DNIA

 

Mieszkańcy, którzy śledzą działalność samorządu Ursynowa w obecnej kadencji, czują się zagubieni, a z pewnością mają dość przepychanek i pozorowanych  ruchów w wykonaniu rządzącej koalicji. Dla tych, którzy są mniej zorientowani, słowo wyjaśnienia. Po 4 latach kadencji 2010-2014, w której Ursynowem rządziła koalicja  PiS-NU, było oczywiste, że PO za wszelka cenę (zdobyła 11 mandatów) będzie  chciała wrócić  do rządzenia Ursynowem. W polityce  wygrywa większość. Trzeba było pozyskać jeszcze przynajmniej 2 głosy, aby przejąć władzę. Problem w tym, że zazwyczaj nie dzieje się to za darmo. Cena tym razem była wysoka.

Za zdobyte 2 mandaty IMU zażądało stanowiska wiceburmistrza, a Teresie Jurczyńskiej-Owczarek, przejętej z Naszego Ursynowa, zapewniono stanowisko przewodniczącej Rady Dzielnicy. Opozycja od początku była przeciwna wyborowi  kandydatki na przewodniczącą,  mając pewność,  że jest ona osobą konfliktową, mającą chore ambicje. Tak właśnie była postrzegana w biegłej kadencji przez PO, ówczesną opozycję w radzie dzielnicy.   No cóż, okazało się, że chęć rządzenia nie ma ceny. Problem w tym, że wcześniejsza opinia o przewodniczącej  po  2 latach rządzenia PO z głosami  "radnych niezależnych" tylko potwierdziła wcześniejszą ocenę.  Całe 2 lata rządzenia patchworkowej koalicji PO, w tym przewodniczącej, to arogancja, obrażanie nie tylko radnych,  ale również mieszkańców oraz wprowadzanie różnego rodzaju gierek politycznych, aby pozbawić opozycję  uczestniczenia w dodatkowych aktywnościach na rzecz dzielnicy.   

Nic dziwnego, że opozycja domagała się  odwołania przewodniczącej,  która  zamiast łączyć ursynowskich radnych, przekształcała sesje rady dzielnicy w swoisty bazar. W ciągu 2 lat przewodnicząca odwoływana była dwukrotnie, na sesji 13 grudnia ubiegłego roku zostało to zrobione skutecznie. Zgodnie  ze statutem dzielnicy, odwołanie jest prawomocne w przypadku oddania  bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady w głosowaniu  tajnym.  Wszystkie te zapisy ustawowe zostały spełnione  i  przy 12 głosach za i 11 przeciw przewodnicząca  powinna była zostać odwołana. Niestety, koalicja rządząca miała wątpliwości czy rzeczywiście tak się stało. Sesja została przerwana.

Paraliż w radzie dzielnicy trwał półtora miesiąca i mimo  wniosku opozycji o zwołanie sesji nadzwyczajnej, która powinna odbyć się w ciągu 7 dni,  sesja nie odbyła się, co jest jawnym naruszeniem obowiązującego prawa. Mało tego, za  paraliż pracy rady w tym czasie  koalicja rządząca obciążała opozycję.   We wtorek, 31 stycznia,  odbyły się aż 3 sesje, których termin zwołania uzasadniano późnym otrzymaniem opinii prawnej dotyczącej  przeprowadzonego w dniu 13 grudnia 2016 głosowania i jego skutków prawnych. Każdy, nawet średnio doświadczony samorządowiec, nie powinien mieć wątpliwości co do wyniku głosowania.  Dlaczego więc  potrzebna była opinia prawna i dlaczego tak długo musiało to trwać?  Tak długa przerwa  w    pracach rady dzielnicy  pozwoliła PO na zwarcie szeregów i zdyscyplinowanie swoich radnych, aby przewodniczącą powołać ponownie. Determinacja   właściwego głosowania  przez PO była daleko  posunięta . Do komisji skrutacyjnej zgłoszono aż 3 radnych koalicji rządzącej, a podczas głosowania radni PO mieli  swojego stróża  przy zakreślaniu głosu. W myśl zasady, zaufanie tak, ale ograniczone. W takiej to właśnie farsie z  tajnego głosowania, tym razem bez wątpliwości czy jest to zgodne z prawem, przewodnicząca została ponownie powołana.

Podczas kolejnej sesji tego samego dnia doszło do odwołania wiceburmistrza odpowiedzialnego za ursynowską oświatę. Mimo że  ten burmistrz wychwalany był za swoją pracę, w tym za przygotowanie wstępnych założeń wobec planowanej reformy oświatowej, został odwołany zarówno przez koalicję, jak i opozycję. Tylko  głosy radnych NU były przeciwne odwołaniu burmistrza.  Co się dzieje w radzie  dzielnicy ? Radni NU nie mogli się dowiedzieć, kto odpowiadać będzie od  tej chwili za ursynowską oświatę. Wchodzi reforma trudna i przez wielu mocno krytykowana. Potrzebna jest więc na to odpowiedzialne stanowisko osoba nie tylko z doświadczeniem, ale również z doskonała wiedzą, a także umiejętnością  zarządzania budżetem oświatowym, który stanowi  ok.70% wszystkich wydatków dzielnicy. Zwykle mówi się, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W tym przypadku jednak śmiało można powiedzieć, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o stanowiska. Tym, co o nie zabiegają, można postawić jeszcze jedno pytanie: czy komuś chodzi jeszcze o Ursynów?

Ewa Cygańska (Nasz Ursynów)

 

Więcej opinii na ten temat znajdziecie w tygodniku Passa

Link do artykułu

Powrót do listy

Kontakt


 

Jesteśmy Inicjatywą Mieszkańców. Nie Jesteśmy Partią Polityczną!

 

Nie jesteśmy czerwoni, czarni czy zieloni. Jesteśmy grupą ludzi, którzy mieszkają i żyją na Naszym Ursynowie od lat. Każdy z nas ma swoje poglądy na rzeczywistość. Jednak łączy nas to, że lokalnie najważniejszy jest dla nas Ursynów. Nasz dom. Nasze miasto. 

 

Wśród nas są zarówno autentyczni liderzy ursynowskiej wspólnoty: radni, spółdzielcy, dziennikarze, ludzie kultury i sportu, przedsiębiorcy, społecznicy ale także zwykli ludzie. Młodzi i starsi, bogatsi i biedniejsi, partyjni i bezpartyjni.

 

Jednym słowem chcemy chronić (stąd tarcza w naszym logo) Ursynowian przed upolitycznieniem samorządu, niekompetencją niektórych urzędników czy oddaniem władzy ludziom, którzy nawet nie mieszkają w naszej dzielnicy. Po prostu nasi sąsiedzi Ursynowianie. 

 

Masz ciekawe pomysły na rozwiązania problemów Ursynowa?

 

Masz ciekawe pomysły na realizację projektów, które uatrakcyjnią naszą dzielnicę?

 

Dostrzegasz problem wymagający interwencji?

 

Chciałbyś dołączyć do stowarzyszenia Nasz Ursynów?

 

Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego lub bezpośrednio do nas

 

e-mail: kontakt@NaszUrsynow.org

 

Stowarzyszenie Nasz Ursynów

Al. KEN 48 lok. 48

02-797 Warszawa

NIP: 9512301560

REGON: 142203931

KRS: 0000104660

tel: +48 22 213 90 69

 

Statut Stowarzyszenia Nasz Ursynów (pobierz tutaj)