Newsletter

Zapisz się do naszego Newsletter'a!

NA KABATACH POWSTANIE KOMPLEKS OŚWIATOWY

NA KABATACH POWSTANIE KOMPLEKS OŚWIATOWY

 

Na sesji Rady Dzielnicy w dniu 7 lutego br. radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, zwiększającą środki dla Ursynowa o kwotę 4 mln na rok 2017, w związku z wnioskiem o ujęcie w planie wydatków zadania inwestycyjnego pt. „Budowa kompleksu oświatowego przy ul. Zaruby“.

 

Kwota ta ma zostać przeznaczona na projekt obiektów i wykup gruntów pod tereny sportowe. W uchwale znalazł się także zapis o rozłożeniu środków na kolejne etapy, w 2018 roku - 10 mln złotych na rozpoczęcie budowy, a w 2019 - 11 mln złotych na zakończenie budowy i wyposażanie obiektu. Uchwała ma trafić pod obrady Rady Warszawy w marcu.

 

Wydaje się, że kłopoty prawne i własnościowe gruntów, na których ma powstać kompleks oświatowy są już za nami. Od dość dawna bowiem słyszeliśmy deklaracje władz Ursynowa o budowie tak potrzebnej Kabatom placówki.

Na drodze do wybudowania kompleksu stawały przez lata różne przeszkody, takie jak brak planu zagospodarowania przestrzennego, procesy administracyjne toczące się przed sądami różnych instancji, długotrwałe negocjacje w sprawie zamiany gruntów.

Nie będziemy Państwa zanudzać datami i procedurami, które doprowadziły do szczęśliwego finału.

W wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego w listopadzie 2016 roku i wymiany działek pomiędzy prywatnymi właścicielami i m. st. Warszawą, udało się uzyskać działkę o powierzchni ~ 7 tys. m2. (Więcej o wymianie działek, można przeczytać tutaj...)

 

Na terenie zlokalizowanym za blokiem przy ul. Zaruby 9 powstanie szkoła podstawowa z 16 oddziałami i 8 oddziałowe przedszkole.

 

Kontrowersje w sprawie budowy budynku mieszkalnego na działce oświatowej

 

Plan zagospodarowania przestrzennego z listopada 2016 przeznaczył pod usługi oświaty cały obszar usytuowany w kwadracie ulic Zaruby, Iwanowa-Szajnowicza, Kabacka, Sępa- Szarzyńskiego, niestety w wyniku opieszałości miejskich biur w uchwalaniu planu zagospodarowania doszło do kuriozalnej sytuacji, bowiem tuż przed uchwaleniem planu Wojewoda Mazowiecki wydał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego na działce sąsiadującej z działką miejską, przeznaczoną na szkołę. I znowu pojawił się problem. Właściciel działki firma Long Bridge ogrodziła teren i mając prawomocne pozwolenie na budowę była gotowa rozpocząć inwestycję. (Więcej o pozwoleniu na budowę tutaj...)

 

O rozpoczęciu negocjacji w sprawie ewentualnej zamiany gruntów, pisaliśmy TUTAJ

Z najnowszych informacji uzyskanych od Burmistrza wynika, że inwestor jest zainteresowany zamianą owej działki na inną atrakcyjną lokalizację w Warszawie. Trwają negocjacje, jest zatem szansa, że pozyskamy dodatkowy metraż. Procedury niestety trwają i aby nie marnować czasu, dzielnica przystąpi w tym roku do projektowania zabudowy swojej działki i w przyszłym roku rozpocznie budowę kompleksu oświatowego, a po zamianie gruntów będzie możliwa rozbudowa obiektu.

 

Dobrą informacją dla mieszkańców jest to, że na działce obok szkoły Sióstr Niepokalanek powstanie pełnowymiarowe boisko, z którego będzie korzystała zarówno szkoła jak i okoliczny mieszkańcy. Tu też niestety sytuacja nie jest do końca ustabilizowana, bo aby rozpocząć budowę miasto musi stać się właścicielem całego tego terenu, a chwilowo posiada tylko część. Z zapewnień burmistrza wynika, że negocjacje trwają i scalenie działki jest możliwe.

Będziemy przyglądać się sprawie i informować Państwa o postępach.

 

Tak wygląda obecnie sytuacja z gruntami na tym terenie:

(aktualnie Dzielnica jest już właścicielem części terenu przeznaczonego na boisko)

 

 

Nieprawdziwe informacje na temat zabudowy przedpola Lasu Kabackiego

 

Niedawno pojawiły się wśród mieszkańców ul. Zaruby i Dembego nieprawdziwe informacje na temat planów zabudowy przedpola Lasu Kabackiego. Mieszkańcy informowali mnie, że na klatkach ich bloków, jedna z mieszkanek umieszczała informacje o tym, że 300 metrony pas pomiędzy ul. Kabacką a lasem ma zostać zabudowany domami jednorodzinnymi pozostawiając jedynie 25 metrów od ściany lasu. Informacje te są nieprawdziwe.

Pragnę Państwa uspokoić i zapewnić, że nic takiego nie będzie maiło miejsca. Plan zagospodarowania przestrzennego dla naszej okolicy jasno określił ten teren jako teren przeznaczony pod sport i rekreację i nigdy nie powstaną tam żadne domy jednorodzinne.

W kwadracie ulic Zaruby, Iwanowa-Szajnowicza, Kabacka, Sępa- Szarzyńskiego usytuowane są usługi oświaty i tu powstanie szkoła wraz z przedszkolem.

Natomiast działka pomiędzy Tesco a stacją techniczną metra przeznaczona jest pod zabudowę wielorodzinną.

Pojawiły się też pytania o ul. Iwanowa-Szajnowicza i jej połączenie z al. KEN. Z zapewnień burmistrza wynika, że zarówno urząd dzielnicy jak i deweloper, będący właścicielem działki za Tesco nie są zainteresowani zrobienia tej ulicy przepustową. Z al. KEN będzie skomunikowana bezpośrednio ul. Kabacka, będąca granicą zabudowy przed przedpolem Lasu Kabackiego.

 

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszam serdecznie do kontaktu z radną z Kabat - Gorettą Szymańską

 

 

Powrót do listy

Kontakt


 

Jesteśmy Inicjatywą Mieszkańców. Nie Jesteśmy Partią Polityczną!

 

Nie jesteśmy czerwoni, czarni czy zieloni. Jesteśmy grupą ludzi, którzy mieszkają i żyją na Naszym Ursynowie od lat. Każdy z nas ma swoje poglądy na rzeczywistość. Jednak łączy nas to, że lokalnie najważniejszy jest dla nas Ursynów. Nasz dom. Nasze miasto. 

 

Wśród nas są zarówno autentyczni liderzy ursynowskiej wspólnoty: radni, spółdzielcy, dziennikarze, ludzie kultury i sportu, przedsiębiorcy, społecznicy ale także zwykli ludzie. Młodzi i starsi, bogatsi i biedniejsi, partyjni i bezpartyjni.

 

Jednym słowem chcemy chronić (stąd tarcza w naszym logo) Ursynowian przed upolitycznieniem samorządu, niekompetencją niektórych urzędników czy oddaniem władzy ludziom, którzy nawet nie mieszkają w naszej dzielnicy. Po prostu nasi sąsiedzi Ursynowianie. 

 

Masz ciekawe pomysły na rozwiązania problemów Ursynowa?

 

Masz ciekawe pomysły na realizację projektów, które uatrakcyjnią naszą dzielnicę?

 

Dostrzegasz problem wymagający interwencji?

 

Chciałbyś dołączyć do stowarzyszenia Nasz Ursynów?

 

Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego lub bezpośrednio do nas

 

e-mail: kontakt@NaszUrsynow.org

 

Stowarzyszenie Nasz Ursynów

Al. KEN 48 lok. 48

02-797 Warszawa

NIP: 9512301560

REGON: 142203931

KRS: 0000104660

tel: +48 22 213 90 69

 

Statut Stowarzyszenia Nasz Ursynów (pobierz tutaj)