Newsletter

Zapisz się do naszego Newsletter'a!

W STYCZNIU JUBILEUSZ URSYNOWA

  Jest rok 1977 na południe od centrum Warszawy do pierwszych bloków oddawanych na Ursynowie wprowadzają się młodzi ludzie z różnych dzielnic: Woli, Pragi, Żoliborza, Włoch, głównie warszawiacy. Dopiero później na Kabaty wprowadzać się będą ludzie z różnych stron Polski. 

Jesteśmy młodzi i pełni zapału nareszcie doczekaliśmy się własnego M. Rodzą się dzieci, pierwsi ursynowianie. Każdy, kto w tym czasie podobnie jak ja wprowadził się na Ursynów, pamięta jak on wyglądał. Rejon ulicy Puszczyka – pierwsze zasiedlenia budynków, pokazowe mieszkania, do których zjeżdżały tłumy zobaczyć,  jakie są  piękne i jak urządzone. Gdy otrzymałam klucze mojego M, łzy radości płynęły mi po policzkach. Mam wreszcie  swoje pierwsze samodzielne mieszkanie! czekający na upragnione lokum warszawiacy mogli w tym czasie wybierać  pomiędzy Bródnem, Jelonkami, a Ursynowem. Choć mieszkałam w tym czasie  na Woli, nie miałam wątpliwości – mój dom będzie na Ursynowie. To nic,  że Ursynów nie miał wtedy praktycznie żadnego zaplecza socjalnego, handlowego, kulturalnego. Wszyscy  od początku kochaliśmy to miejsce. Mimo błota, przez które musieliśmy brnąć. Była jedna linia autobusowa, którą mogliśmy dojeżdżać  z pracy do domu,  z siatkami zakupów, bo kontenery rozstawione wzdłuż dzisiejszej alei KEN przy brakach w zaopatrzeniu, kiedy wracaliśmy z pracy, świeciły pustymi półkami.

Gromadziliśmy się na sąsiedzkich spotkaniach i sadziliśmy drzewa. Porządkowaliśmy Kopę Cwila z niezapomnianym prezesem SB M Ursynów, mającym za sobą zsyłkę na Sybir Stanisławem Olszewskim. Przed naszymi domami  przygotowywaliśmy miejsca, w których nasze dzieci miały się bawić. Placów zabaw nie było. Na naszym Olkówku z czasem powstała  górka,  po której dzieci w zimie mogły zjeżdżać na sankach. Pierwsza szkoła powstała przy Puszczyka, gdzie edukacja kończyła się na poziomie 3. klasy. Dzieci z okolicznych bloków musiały dojeżdżać do szkół specjalnie zorganizowaną komunikacją autobusową na Mokotów. Wspomnienia, wspomnienia, aż łza się w oku kręci...

Ale cóż, czas leci szybko i nagle naszej dzielnicy za chwilę stuknie czterdziestka.  Dla mnie Ursynów to nie tylko moje miejsce na ziemi, ale również ludzie, którzy go tworzyli. W tym czasie, na tym jak mówiono wzorcowym osiedlu, mieszkało ich niemało: artyści, malarze i rzeźbiarze, aktorzy, ludzie telewizji, słowem elita.

Z myślą o tych ludziach związanych w Ursynowem i działających w naszej społeczności w ciągu ostatniego 40-lecia poprosiłam burmistrza Roberta Kempę o zorganizowanie uroczystych obchodów powstania naszej dzielnicy. Będzie więc okazja do wspomnień, a także uhonorowania wybitnych postaci związanych z Ursynowem ze świata kultury, edukacji, sportu, samorządowców i działaczy społecznych. Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień – może... 40 lat później zaśpiewać Andrzej Rosiewicz, który był w tej grupie ursynowskich pionierów.

 

artykuł opublikowany w: Passa - tygodnik sąsiadów

Powrót do listy

Kontakt


 

Jesteśmy Inicjatywą Mieszkańców. Nie Jesteśmy Partią Polityczną!

 

Nie jesteśmy czerwoni, czarni czy zieloni. Jesteśmy grupą ludzi, którzy mieszkają i żyją na Naszym Ursynowie od lat. Każdy z nas ma swoje poglądy na rzeczywistość. Jednak łączy nas to, że lokalnie najważniejszy jest dla nas Ursynów. Nasz dom. Nasze miasto. 

 

Wśród nas są zarówno autentyczni liderzy ursynowskiej wspólnoty: radni, spółdzielcy, dziennikarze, ludzie kultury i sportu, przedsiębiorcy, społecznicy ale także zwykli ludzie. Młodzi i starsi, bogatsi i biedniejsi, partyjni i bezpartyjni.

 

Jednym słowem chcemy chronić (stąd tarcza w naszym logo) Ursynowian przed upolitycznieniem samorządu, niekompetencją niektórych urzędników czy oddaniem władzy ludziom, którzy nawet nie mieszkają w naszej dzielnicy. Po prostu nasi sąsiedzi Ursynowianie. 

 

Masz ciekawe pomysły na rozwiązania problemów Ursynowa?

 

Masz ciekawe pomysły na realizację projektów, które uatrakcyjnią naszą dzielnicę?

 

Dostrzegasz problem wymagający interwencji?

 

Chciałbyś dołączyć do stowarzyszenia Nasz Ursynów?

 

Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego lub bezpośrednio do nas

 

e-mail: kontakt@NaszUrsynow.org

 

Stowarzyszenie Nasz Ursynów

Al. KEN 48 lok. 48

02-797 Warszawa

NIP: 9512301560

REGON: 142203931

KRS: 0000104660

tel: +48 22 213 90 69

 

Statut Stowarzyszenia Nasz Ursynów (pobierz tutaj)